SUMMER VIBES! Zyskaj z kodem LATO - sprawdź Męskie Damskie Dziecięce

Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o obuwie

 

 

Jak dbać o obuwie, czyli prawidłowa pielęgnacja oraz impregnacja butów.

 

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu i impregnowaniu obuwia. Dzięki temu  przez długi czas zachowają pierwotny wygląd oraz właściwości. Prawidłowa pielęgnacja butów znacznie przedłuża ich dobry stan techniczny. Bardzo ważne jest, aby po raz pierwszy zaimpregnować obuwie jeszcze przed ich użyciem. Rodzaj impregnatu oraz akcesoria do czyszczenia powinny być dobrane do materiału, z jakiego została wykonana cholewka butów.  

 

Skóra licowa

Buty ze skóry licowej są gładkie, dlatego ich czyszczenie jest stosunkowo łatwe, np. przy użyciu mokrej ściereczki. Zawsze należy pamiętać o impregnacji czystych skórzanych butów odpowiednią pastą zawierającą wosk do pielęgnacji obuwia, ponieważ skóra przepuszcza wodę. Po jej nałożeniu trzeba dokładnie wypolerować cholewkę. Dzięki temu buty będą lśniące.

Skóra lakierowana

Buty ze skóry pokrytej lakierowaną powłoką należy czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Do pielęgnacji można użyć specjalnych kremów, które zapewniają elastyczność obuwia i zachowują efekt połysku.

Zamsz i nubuk

Buty z nubuku i zamszu mają cholewkę z przeszlifowanej lub ziarnistej skóry, przez co są bardzo delikatne. Do ich czyszczenia przydadzą się specjalne szczoteczki z gumy, włosia lub miękkiego drutu. Do pielęgnacji takich butów można użyć pasty przeznaczonej do zamszu lub impregnatów zabezpieczających przed wnikaniem wody. Zaimpregnowane zamsz stanie się bardziej odporny na brud.

Materiały syntetyczne

Obuwie wykonane z tworzyw syntetycznych zazwyczaj nie wymagają specjalnej impregnacji. Można je łatwo wyczyścić miękką, wilgotną gąbką. Do konserwacji używaj past emulsyjnych na bazie wodnej.

Materiały tekstylne

Lekkie buty z materiałów włókienniczych należy szczotkować na sucho lub czyścić delikatnie zwilżoną szmatką. Nie wolno ich prać w pralce, ani zanurzać w wodzie. To może zniekształcić a nawet rozkleić obuwie. Do pielęgnacji obuwia tekstylnego dobrze sprawdzają się specjalne pianki, które czyszczą i ożywiają kolor materiału. Kluczową kwestią w dbaniu o obuwie materiałowe jest unikanie noszenia ich w deszczową pogodę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Zawsze impregnuj nowe buty przed pierwszym użyciem.

 • Regularnie czyść obuwie.

 • Sposób czyszczenia i środki pielęgnacyjne dobieraj do rodzaju materiału, z jakiego została wykonana cholewka butów.

 • Jeżeli nie wiesz z czego wykonane są Twoje buty, przeczytaj wskazówki opisane na pudełku i metkach. Zazwyczaj zawierają informacje o użytych materiałach oraz sposobie ich konserwacji.

 • Nie korzystaj z silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić obuwie.

 • Kolor pasty lub impregnatu dobieraj do koloru obuwia.

 • Nigdy nie pierz butów w pralce.

 • Nie nie susz butów na słońcu ani kaloryferze. To może nieodwracalnie zmienić kolor obuwia.

 • Jeśli buty nieprzyjemnie pachną, skorzystaj ze specjalnych środków antybakteryjnych i pochłaniających zapachy. 

 • Między sezonami buty przechowuj czyste i zaimpregnowane.

 • Chowaj buty do pudełek lub woreczków, aby się nie kurzyły i nie odkształcały.