Aż do świąt! XMAS PROMO z cenami do -30% Męskie Damskie Dziecięce

Darmowa dostawa od 70,00 zł

Jak dbać o skórzane buty?

2023-03-03
Jak dbać o skórzane buty?

Buty ze skóry wymagają szczególnej troski. Nie służy im woda i zanieczyszczenia, przed którymi należy je chronić, stosując ochronne warstwy specjalnych preparatów i impregnatów. Ponadto nie tylko pielęgnacja skóry przy użyciu tego rodzaju środków, jak pasty bądź kremy do butów, jest w przypadku butów skórzanych wystarczająca. Warto poświęcić trochę uwagi swoim skórzanym butom. Dowiedz się, jak dbać o buty skórzane, aby służyły długo i wyglądały jak nowe.

Buty z prawdziwej skóry

Skóra naturalna cieszy się ogromnym powodzeniem, jako wyjątkowo szlachetny surowiec. Pomimo szerokiego wyboru innych materiałów, a także - powszechnie dostępnych butów ze skóry ekologicznej, te z prawdziwej, licowej skóry, zamszu lub nubuku nadal pozostają synonimem wysokiej klasy i elegancji. Fakt, że w wielu okolicznościach takie buty bywają wręcz zbyt eleganckie, jednak jest też szereg sytuacji, kiedy nawet najbardziej luksusowe skórzane buty, a nie sneakersy, powinny być noszone na co dzień.

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej? Przede wszystkim warto przechowywać je w odpowiednich warunkach, czyli w miejscu suchym i odpowiednio ciepłym. Naturalna skóra narażona jest na pleśnienie i inne procesy charakterystyczne dla naturalnych surowców.

Skóra naturalna może przyjmować różne formy. Ponadto zbyt długi czas noszenia skórzanych butów jednorazowo to także nie najlepszy pomysł. Ludzka skóra wytwarza wilgoć w postaci potu. W związku z tym nie od dziś radzono, aby skórzane obuwie nosić „na zmianę”, tzn.: jednego dnia jedną parę, drugiego - inną. Robiąc jedno bądź kilkudniowe przerwy w noszeniu danej pary skórzanych butów z pewnością zastosujesz jedną z zasad mówiących o tym, jak dbać o buty ze skóry, aby posłużyły dłużej.

Rodzaje skóry, z jakiej powstają buty

Skóra może być matowa lub błyszcząca. Co więcej, ze skóry lakierowanej powstają buty typu lakierki. Szczególnie te ostatnie, chociaż wydają się prostsze w czyszczeniu i pielęgnacji, gdyż skóra pokryta jest tutaj dodatkowo warstwą lśniącego lakieru - bywają problematyczne. Lakier, który z jednej strony zdaje się chronić skórę naturalną przed różnego rodzaju czynnikami, sprawiać może kłopot zwłaszcza zimą. Jeśli chodzi o to, jak dbać o skórzane buty zimą, te lakierowane, to warto wówczas nieco przed planowanym wyjściem pochodzić w nich wewnątrz i podobnie - po powrocie. Wówczas zapobiegniesz nieestetycznemu pękaniu warstwy lakieru na butach.

Skóra ekologiczna to zupełnie inna kwestia. Buty z niej wykonane można spokojnie przecierać nawet wilgotną ściereczką lub gąbką. Łatwo je również zaimpregnować przy użyciu preparatu w płynie lub w sprayu. Właściwie nie potrzeba specjalnych poradników odnośnie do tego, jak dbać o buty z eko skóry, jeżeli chodzi o ich czyszczenie.

Z wierzchu i w środku

Weź pod uwagę, że skóra, chociaż niewątpliwie bardzo elegancka, to materiał, jaki nie „oddycha”. W przeciwieństwie do tych, z których szyta jest większość nowoczesnego obuwia sportowego, w którym zapewniona jest właściwa cyrkulacja powietrza. W związku z tym buty skórzane dobrze jest nie tylko wietrzyć, jak zostało to już wspomniane powyżej, ale również odświeżać od wewnątrz. Oprócz ich czyszczenia w środku sprawdzą się tutaj np. specjalne dezodoranty do obuwia.

Jak dbać o skórzane buty w jeszcze inny sposób? Otóż dawniej przedmiotem praktycznie codziennego użytku były prawidła do butów. Obecnie, chociaż również można zaopatrzyć się w klasyczne prawidła, do tych samych celów, czyli rozciągania butów i nadawania im kształtu, możesz zaadaptować właściwie wszystko, co masz w domu. Pod warunkiem naturalnie, że spełnia to zadanie prawideł.

pielęgnacja skórzanych butów

Jak pielęgnować skórzane buty w różnych kolorach?

O ile w przypadku czarnego skórzanego obuwia sprawa jest nader prosta, gdyż zwykle po wyczyszczeniu szczotką lub szmatką drobne niedoskonałości, wgłębienia itp. wystarczy zapastować porządnie pastą w czarnym kolorze, to buty beżowe czy białe - należy czyścić o wiele delikatniej.

Naturalnie do nich przeznaczona jest pasta bezbarwna. Aby białe buty nie pożółkły najlepiej do ich czyszczenia używać roztworu sody oczyszczonej. Jeśli chodzi o to, jak dbać o białe buty ze skóry, to soda z odrobiną wody utlenionej, albo np. pasta do zębów są chętnie wybierane jako środki czyszczące do nich. Są to zresztą bardzo dobre środki również do czyszczenia wszelkiego innego typu białego obuwia i białych, gumowych podeszew, charakterystycznych dla obuwia sportowego. Wskazówki co do pielęgnacji butów czarnych są zatem nieco inne, niż te dotyczące tego, jak dbać o białe skórzane buty.

Obuwie ze skóry licowej

Skóra licowa to najbardziej popularny rodzaj skóry. Różni się od zamszu czy nubuku, gdyż jest to właśnie ta klasyczna „skóra”, która może być błyszcząca bądź matowa. W przypadku wspomnianego już wcześniej zamszu, nubuku itp., potrzebujesz zwykle specjalnej szczoteczki, szczoteczki gumowej, aby delikatnie oczyścić buty z nich wykonane. Później spryskać impregnatem w sprayu do tego rodzaju skóry, uważając, aby nie aplikować go ani zbyt mało, ani zbyt dużo.

Jeśli chodzi zaś o to, jak dbać o buty ze skóry licowej, to jej gładką powierzchnię wystarczy wyszczotkować szczotką do butów/przetrzeć powierzchnię, a następnie - porządnie wypastować i pozostawić na jakiś czas, aby pasta dobrze się wchłonęła. Na koniec wypastowane buty należy przetrzeć raz jeszcze suchą, miękką ściereczką, aby usunąć nadmiar pasty z powierzchni i wypolerować je ”na wysoki połysk”.

FAQ

Jak konserwować buty ze skóry naturalnej?

Jeżeli są to buty ze skóry licowej — zaprzyjaźnij się z klasyczną pastą do butów, najczęściej oferowaną w płaskich okrągłych opakowaniach. W przypadku nubuku, zamszu i innych „niegładkich” typów naturalnej skóry — sięgnij po odpowiednie preparaty w sprayu.

Co zrobić, żeby skóra na butach nie pękała?

Intensywne zabrudzenia mają wpływ zarówno na to, że buty czyści się trudniej, jak i na to — że „chętniej” pękają. Buty należy regularnie pastować/natłuszczać preparatami stosowanymi do obuwia, aby skóra była elastyczna, co z kolei zapobiega ewentualnym jej pęknięciom.

Czy buty skórzane trzeba impregnować?

Tak. Buty ze skóry koniecznie trzeba impregnować. Wilgoć albo wręcz zamoczenie zdecydowanie nie służy ich dobrostanowi. Buty takie muszą być solidnie zabezpieczone przed wilgocią — inaczej zaczną pojawiać się na nich nieestetyczne plamy, które są właściwie nie do usunięcia, a niezaimpregnowane obuwie pod wpływem wilgoci może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.

Czym smarować buty skórzane? - domowe sposoby

Może to być np. olejek rycynowy z kroplą olejku lawendowego. Należy unikać olejów jadalnych, które po jakimś czasie jełczeją i efekt pokrywania nimi butów łatwo jest sobie wyobrazić.

Jak zaimpregnować skórzane buty?

Buty ze skóry można impregnować przy użyciu specjalnych preparatów. Ich natłuszczanie, jak i pastowanie mają pozytywny wpływ pod względem ochrony takiego obuwia przed wilgocią.

Jaki impregnat do butów skórzanych?

Do skórzanych butów przeznaczone są różne rodzaje impregnatów. Przede wszystkim sprawdź, z jakiego rodzaju skóry wykonane są Twoje buty, a następnie — poszukaj właściwego do niej typu preparatu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1159 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Buciki miękkie i wygodne. Elastyczna podeszwa pozwala nóżce na swobodne ruchy. Wysyłka ekspresowa. GORĄCO POLECAM!!!
2024-11-04
szybko, sprawnie towar zgodny z opisem, polecam
pixelpixel